„Trzeba być wielkim przyjacielem i mocnym przyjacielem, żeby przyjść i przesiedzieć
z kimś całe popołudnie tylko po to, żeby nie czuł się samotny”— Anna Frankowska

Bezpiecznie,
zdrowo i zabawnie




   To był piękny wieczór - pogodny i ciepły - na przekór zimowej aurze za oknami, wewnątrz panował uśmiech, humor i dobra zabawa. Jak zwykle, przybyli na to spotkanie goście poddali się pogodnemu nastrojowi "rozumnych obiadów".



   Sala i tym razem "pękała w szwach", co najlepiej świadczy o ogromnym zainteresowaniu spotkaniami, podobnie jak sygnały o popularności "Czwartkowych Obiadów u Diabetyków", docierające do najdalszych zakątków naszego kraju.
   Cieszy nas fakt, że na mapie Podlasia jesteśmy ważnym miejscem - służącym szeroko pojętej integracji społecznej, a przede wszystkim wspierającym ludzi z cukrzycą.



   Angażujemy się całym sercem, w zamian otrzymujemy uśmiech i pomocną dłoń. Tym razem na "Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków " pojawili się panowie w reprezentacyjnych mundurach. Wygląd i powaga dające poczucie bezpieczeństwa czyli Policja i Straż Graniczna reprezentowana przez komendantów tychże instytucji.



   Z niewielkimi obawami i z pewną dozą nieśmiałości - główni bohaterowie wieczoru oczekiwali na to co ma się wydarzyć...



 
 


Inspektorowi Igorowi Parfieniukowi Podlaskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Policji towarzyszyła małżonka Barbara. Zainteresowały ich nasze publikacje i artykuły w magazynie "Cukrzyca a Zdrowie". Oczekiwali na wykład , mieli wiele pytań dotyczących zapobiegania schorzeniom związanym z cukrzycą.


   Płk Leszek Czech, Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, nie zdradzał gościom swych talentów kulinarnych dlatego niektórzy w kuluarach zastanawiali się jakim jest kucharzem...?


Ryszard Doliński - znany aktor
teatralny i telewizyjny. Pierwsze
kroki skierował do kuchni,
ale gotował na "widowni"...


Prof. dr n. med. Maria Górska i pani Halina Dondziło dyrektor biura poselskiego
Krzysztofa Tołwińskiego, już przed atrakcjami wieczoru były w doskonałych humorach.

Zaciekawiony poseł Józef Piotr Klim, czekał cierpliwie na rozwój wydarzeń...


   
Elżbieta Rajewska - Nikonowicz Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki społecznej z małżonkiem Romanem, najwierniejsi goście, którzy nie opuścili żadnego z
"Czwartkowych Obiadów u Diabetyków"



Waldemarowi Przystupowi Prezesowi
Stowarzyszenia Diabetyków
w Bielsku Podlaskim
towarzyszyło czterdziestu diabetyków.
Przybyli pełni chęci spotkania z nami
oraz możliwością poszerzenia
aktualnej wiedzy
z zakresu diabetologii.



Poseł Krzysztof Tołwiński interesuje się zdrowym
trybem życia. Podobają się mu "Czwartkowe Obiady
u Diabetyków"
i jest naszym częstym gościem.


Pani Barbara Andrzejewska - dobry duch
naszego Stowarzyszenia. Niezwykła osoba,
która wspiera naszą działalność od lat.


Studenci z Politechniki są także naszymi częstymi gośćmi. Zaintrygował
ich sposób przekazywania wiedzy - kulturalno-kulinarny, oryginalny zgodny
z duchem tradycji, ale też nowatorski i łatwy w przekazie
- trafiający do każdego słuchacza.


Zespół Dwie/Trzecie pod kierownictwem Grzegorza Perkowskiego wykonał zestaw karnawałowych przebojów, które sprawiły iż część publiczności kołysała się za stołami
w takt muzyki.




   Niektórzy goście nawet nucili znane i popularne przeboje. Zespół, choć składa się z bardzo młodych osób, ma w swym repertuarze piosenki łączące pokolenia i wykonuje je w świetnie przygotowanej aranżacji porywającej słuchaczy.


   Dr n. med. Zenon Chwieśko, znakomity prelegent, omówił nieurazowe schorzenia reumatyczne w cukrzycy. Otyłość, brak ruchu, niezdrowy tryb życia, przetworzone jedzenie pełne konserwantów - wszyscy jesteśmy na nie narażeni. Jeśli nie zadbamy o swoje zdrowie możemy doświadczyć wielu schorzeń i zmian zwyrodnieniowych.


   Słuchacze notowali i zadawali pytania. Temat był tak obszerny i ciekawy, iż pan doktor obiecał spotkać się z nami jeszcze raz i odpowiedzieć na wiele pytań.


   Wykład dr n. med. Zenona Chwieśki zaciekawił wszystkich obecnych i poszerzył naszą wiedzę na temat powikłań w cukrzycy.
   Pani dr n. med. Małgorzata Buraczyk, diabetolog wie jak często pacjenci mają problemy z nieurazowymi schorzeniami reumatycznymi w cukrzycy.



   Znakomici goście przygotowują się do stworzenia niepowtarzalnych potraw. Napięcie rośnie, jako że każdy z kucharzy pragnie przygotować danie, które będzie ładnie wyglądało, wspaniale smakowało. A to wymaga aby przede wszystkim o niczym nie zapomnieć...


     
   Wiedza na temat przygotowania zupy brokułowej nie jest obca Komendantowi Policji, inspektorowi Igorowi Parfieniukowi. Odważnie przystąpił do zadania, a smak... hm, ogromna ilość dokładek mówiła za siebie.


   Poseł Józef Piotr Klim okazał się smakoszem aksamitnej zielonej zupy. Poprosił panią Barbarę Parfieniuk o wstawiennictwo u "kucharza" w sprawie dokładki tego przepysznego dania. Komisarz Maria Kubajewska, nasz szczególny gość, również chciała dodatkową porcję zupy-krem ugotowanej przez komendanta Parfieniuka.


Mistrz Ceremoniału Dariusz Szada-Borzyszkowski także pomagał w serwowaniu dodatkowych porcji amatorom brokułowego specjału.

         

     

Komendant Straży Granicznej płk Leszek Czech, okazał się mistrzem doprawiania. Umiejętnie połączył smaki i wyczarował wspaniałą surówkę z kapusty pekińskiej z poppingiem z ziaren amarantusowych firmy Szarłat zaś sos vinegret na oleju z  pestek  dyni również firmy Szarłat, stał się jego popisowym daniem, którym dopełnił bajeczny smak potraw dając możliwość odkrycia nowych doznań smakowych.


Zdrowo, smacznie i pięknie prezentowała się ta "bomba witaminowa", każdy
chciał mieć przepis na to kulinarne cudo....






    Dzięki uprzejmości firmy "Chłodnia Białystok S.A." i ich zdrowym warzywnym mrożonkom mieliśmy okazję poznać wspaniałe dania oraz  przekonać się, że zdrowo to nie znaczy bez smaku - te kulinarne wariacje dały możliwość odkrycia, iż nie trzeba soli i ulepszaczy aby dania były smaczne i zdrowe.


Barbara Sewastianik, specjalista ds. marketingu oraz Janusz Chojnowski, kierownik działu logistyki "Chłodnia Białystok S.A." byli bardzo usatysfakcjonowani, że produkty ich firmy goszczą na naszych stołach i że tak każdemu smakują.


 
 
Ryszard Doliński, aktor teatralny i filmowy, przygotował remedium karnawałowe z ryżem basmati. Danie swe okrasił sporą porcją humoru. Wielobarwna, bardzo smaczna potrawa, pełna różnorodnych warzyw, lekka i pożywna przypadła do gustu gościom.



 
prof. Maria Górska z uśmiechem przygotowała wspaniały deser - śliwki w gorzkiej czekoladzie. Danie iście królewskie.

   
   Mrożone śliwki zatopione w gorącej, płynnej czekoladzie okazały się hitem wieczoru. Goście częstowali się tymi frykasami i z uśmiechem prosili o jeszcze...



   Po deserze czas na kawę...
Zaproszeni goście podczas "Czwartkowego Obiadu"
mieli okazję spróbować wspaniałą "małą czarną" szczególnie polecaną osobom chorym na cukrzycę. Kawa ta jest z dodatkiem ekstraktu Ganoderma lucidum czyli lakownica lśniąca (malezyjski grzybek, który wspomaga leczenie wielu schorzeń). Ma wyraźny aromat i klasyczny smak, a przy okazji normalizuje poziom cukru i cholesterolu we krwi.
 

      Wszyscy uczestnicy zostali też obdarowa- ni suszem liści stewii. To zioło może zastąpić sztuczne słodziki. Określane jako "słodkie ziele" ma zero węglowodanów, zero cukru, zero tłuszczu. Minimalizuje łaknienie cukru. Stewię można hodować w doniczce na parapecie. Ta słodka z natury, roślina jest do kupienia w postaci ekstraktu tabletek, syropu, sproszkowanego wyciągu.

   

   "Czas na konkurs" - Ogłosił Mistrz Ceremoniału Dariusz Szada-Borzyszkowski. Pytania na temat normoglikemii, nocnego podjadania, stopy cukrzycowej nikomu nie sprawiły trudności - nasi goście z edukacją diabetologiczną są "za pan brat", są przecież uczestnikami naszych prelekcji, wykładów i pokazów. Nagrodami były plastry "Neurotest" do wczesnego wykrywania zespołu stopy cukrzycowej.

   
   Prof. dr n. med. Maria Górska w szczególnej roli - oprócz gotowania służyła dobrą radą oraz odpowiadała na pytania dotyczące cukrzycy i sposobów radzenia sobie z tą chorobą. Pani profesor przestrzegała przed powikłaniami, a przy okazji opowiadała o nowinkach i zmianach w diecie cukrzycowej.

   Przy smacznym posiłku dobrze się rozmawia i wymienia poglądy... pani Barbarze Andrzejewskiej oraz panu posłowi Józefowi Piotrowi Klimowi najbardziej smakowała zupa brokułowa
 


      Zadowolenie, uśmiech naszych gości - to cieszy nas najbardziej. Dla takich chwil warto organizować "Czwartkowe Obiady u Diabetyków".

    Prof. dr n. med. Maria Górska Konsultant Wojewódzki ds. Diabetologii oraz diabetolog dr n. med. Małgorzata Buraczyk omawiały swoje spostrzeżenia na temat wykładu oraz problemów jakie dotykają osoby chore na cukrzycę. Powikłania oraz nowości w leczeniu to zajmowało obie Panie Doktor.
 
 















     Nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni zawsze cieszy, co mogły potwierdzić Barbara Andrzejewska, redaktor naczelna "Cukrzyca a Zdrowie" Danuta Roszkowska oraz komisarz Marię Kubajewską.

    Uścisk ręki, podziękowania za "rozumny obiad" motywują do pracy aby nieść wiedzę i radość potrzebującym. Edukacja ze smakiem, stonowana i trafiająca do każdego, zmienia nastawienie do życia, uczy cieszyć się
zdrowiem jak najdłużej...

 



Smacznego życzą nasi wspaniali i uśmiechnięci kucharze.
Zdrowia przede wszystkim oraz dbania o to aby na naszych stołach
nie zabrakło warzyw i owoców.
Są przekonani, że nie tylko talerz diabetyka powinien być kolorowy
i zdrowy!