Czwartkowy Obiad u Diabetyków

19 maja kolejny raz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Oddział Wojewódzki w Białymstoku, wydawca pisma „Cukrzyca a Zdrowie”, zaprosiło do białostockich „Spodków”  na „Czwartkowy Obiad u Diabetyków”.

Obiad zaczął się jednak ucztą kulturalną. Białostocki zespół „Cymes Kapela”, który szczególnie upodobał sobie muzykę klezmerską, wystąpił z wiązanką utworów czerpiących z folkloru żydowskiego i cygańskiego.

Zaraz po koncercie krótki i ciekawy wykład – właściwie dwa wykłady – wygłosiła dr hab. n. med. Danuta Pawłowska. Chorzy i zagrożeni cukrzycą typu drugiego dowiedzieli się od niej, że przygotowywane są zupełnie nowe leki, których zadaniem jest utrzymywanie zbliżonego do normy poziomu glukozy we krwi i objaśniła mechanizm ich działania. Pani Profesor poruszyła też temat, któremu pismo „Cukrzyca a Zdrowie” poświęca ostatnio dużo miejsca. Chleb nasz powszedni – co o nim wiemy, jak wpływa na nasze zdrowie. Jako przykład pieczywa szczególnie wartościowego wymieniła chleb na naturalnym zakwasie, Taki, jaki znalazł się  w ofercie wielkiego producenta, PSS Społem w Białymstoku.

Propagowanie zdrowego pieczywa, przekazywanie informacji o jego właściwościach i pozytywnych skutkach włączenia go do codziennej diety pismo „Cukrzyca a Zdrowie” uznało za swoją misję.

Goście na przekąskę nie jedli suchego chleba. Towarzyszył mu wiosenny twarożek  - ser ze śmietaną z utartą rzodkiewką, koperkiem, przyprawami ( z Centrum ASTORIA w Białymstoku) . Zaraz po nim podano kwiecistą (bo z kwiatami kalafiora) zupę z zielonym groszkiem i „majową pokusę” - mieszankę  ugotowanych warzyw. Warzywa na zupę i drugie danie nie zdążyły jeszcze wyrosnąć w ogródkach. Pochodziły z Chłodni Białystok. Na poprzednich czwartkowych obiadach niemało mówiono o zdrowotnych walorach mrożonek, teraz też krótko przypomniała o nich prof. Pawłowska.

Jan Klemens Branicki, założyciel miasta, magnat, który nadał jego centralnej części obecny kształt w szlacheckim kontuszu przechadzał się po sali, zachęcał do jedzenia, wyciągał na rozmowy, pomógł też nieco przy konkursie, sprawdzającym co goście zapamiętali z wykładu. A goście – sala jak zwykle była pełna, oprócz bywalców z Białegostoku przyjechały autokary z Płocka i Grajewa – zapamiętali niemal wszystko. W nagrodę Prezes PSS Społem Witold Radziszewski wręczył zwycięzcom glukometry i zestawy pieczywa na naturalnym zakwasie.

W ładnych firmowych fartuszkach z logo „Cukrzyca a Zdrowie” i haftem „Czwartkowe Obiady u Diabetyków” uwijali się Wojewoda Podlaski Maciej Żywno, dr n. med. Anna Bańkowska – Łuksza, Anna Zielińska, Prezes grajewskiego  Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych na rzecz Osób Niepełnosprawnych i przemieniony w kucharza piekarz z PSS Społem Dariusz Chilimoniuk.        

Podano i deser. Prominentni kucharze zamrożone śliwki zanurzali w gorącej, gorzkiej czekoladzie. Okazały się wyśmienite  i z trudem wykonywano polecenie: - Diabetykom  wolno zjeść tylko trzy sztuki.

Nad tym, by spotkanie przebiegało sprawnie, by do każdego dotarło nie tylko jedzenie, ale i pożyteczne treści, czuwał mistrz ceremoniału Dariusz Szada – Borzyszkowski.